Proměna Zámeckého parku postoupila do finále

  • Úvod
  • Novinky
  • Proměna Zámeckého parku postoupila do finále

Projekt Proměna Zámeckého parku uspěl i ve druhém kole programu Parky Nadace Proměny Karla Komárka! Zbývá už jen kolo poslední, ovšem to nejdůležitější. O tom, kdo bude moci čerpat až pětadvacet milionů korun, se rozhodne mezi porubským Zámeckým parkem a Centrálním parkem v Mostě. Na peníze dosáhne jen jeden projekt.

Zámecký park v Ostravě-Porubě je jediný park v městském obvodu. Přímo navazuje na jeho památkovou zónu. Zámek s parkem a s kostelem svatého Mikuláše z 15. století kdysi tvořily srdce původně zemědělské obce. Vlivem výstavby sídliště v 50. letech minulého století se Zámecký park dostal na okraj zastavěného území i zájmu lidí. Nyní je území znehodnocené nejrůznějšími bariérami. Radnice chce vytvořit celistvý funkční parkový prostor, který propojí starou zástavbu s novodobou budovanou ve stylu sorely.

Vizi parku tvořili spolu s radnicí sami obyvatelé Poruby: měl by být otevřený lidem, dobře dostupný a bezpečný, nabízet možnosti aktivního vyžití, kulturních zážitků i odpočinku.

„Projekt jsme pojali komplexně. Nejenom jako revitalizaci parku, ale i jako oživení celého okolí, tedy včetně Oblouku nebo rybníku. Že jsme postoupili až do finále, je pro nás potvrzením skutečnosti, že projekt je smysluplný a má své opodstatnění. Ale i pokud bychom nakonec neuspěli, je pro nás důležité vědět, že projekt má smysl. Rozhodně bychom v něm pokračovali i bez dotace, byť by to byla mnohem delší a složitější cesta,“ řekla místostarostka Zuzana Bajgarová.

Poruba navázala i spolupráci s VŠB - TU Ostrava a Ostravskou univerzitou a na podzim budou studenti hledat řešení využití území v rámci své výuky. začaly i práce na zvelebení parku a příští rok bude nadzemní horkovod uložen pod zem.

Ve finále bude Zámecký park soutěžit s centrálním parkem v Mostě. Ačkoli má bohatou vzrostlou zeleň (byl založen zhruba před pěti desítkami let), ve skutečnosti je vylidněný. Když starý Most ustoupil těžbě a nový Most teprve vznikal, bývalo to nejoblíbenější místo trávení volného času v novém městě. Ústřední vodní kaskáda je již řadu let nefunkční a park se potýká s řadou dalších problémů.

Vítězné město, o němž se rozhodne na podzim, získá od nadace grant do výše 25 milionů korun a navíc také odbornou podporu při obnově parku. Přípravy vybraného projektu začnou ještě do konce letošního roku.

Z celkem 28 žádostí, které se v aktuální grantové výzvě Parky sešly z celé republiky, byly na začátku června vybrány čtyři. Poté zástupci nadace absolvovali prohlídky těchto lokalit a setkání se žadateli. Do 3. kola hodnocení postoupila dvě města, na jejichž zástupce po prázdninách čeká obhajoba projektů. Vítěze na podzim potvrdí správní rada nadace.

Publikováno dne 30.6.2017